Operatorii de telefonie se duelează în oferte de servicii şi pe automobilele moderne
Operatorii de telefonie, mai ales cei din SUA (AT&T, T-Mobile şi Verizon) se duelează în ultimii ani pentru controlul asupra automobilelor, oferindu-şi serviciile pe aceste vehicule. Până acum aceste companii se limitau la parteneriate cu producătorii auto, pentru a furniza WiFi în automobile.
T-Mobile spre exemplu furnizează WiFi pe modelele Audi, iar AT&T are proprii săi parteneri. Transformarea automobilului în hotspot wireless e un proces care are deja loc de câţiva ani, deşi e puţin cam redundant, având în vedere că toată lumea are un smartphone conectat la web în ziua de azi. Pentru că serviciile de genul nu mai impresionează pe nimeni, AT&T şi Verizon sunt gata să pluseze.
Verizon spre exemplu are un device numit hum, care se va conecta la 150 de milioane de automobile produse din 1996 încoace şi va oferi date diagnostic via Bluetooth printr-o aplicaţie smartphone. Aplicaţia alertează utilizatorul cu privire la problemele maşinii şi anunţă autorităţile în cazul unui accident serios. AT&T are în schimb platforma proprie, numită Car Connection 2.0.
Cu această utilizatorii pot găsi cele mai bune service-uri, primi alerte pe smartphone dacă vor conduce prea rapid şi chiar bloca SMS-uri pentru a evita distragerea la volan.
via slashgear
Trotinetă electrică Airwheel la 58% reducere! (link de afiliat).
Articole similare
Autoritățile germane doresc ca până în 2030 toate mașinile vândute să fie modele electrice
Germanii au planuri mari în ceea ce privește lupta contra emisiilor de carbon, planuri ce prevăd lansarea unor numeroase vehicule
Ieșirea Marei Britanii din Europa nu va afecta implicarea Porsche pe piața locală
Conform spuselor lui Oliver Blume, şeful executiv al companiei, ieşirea din EU a Marei Britanii nu va afecta pe moment
Matt LeBlanc va găzdui emisiunea Top Gear alături de Chris Evans; sezonul 23 debutează pe 8 mai
Încă de anul trecut am aflat despre situația nu tocmai roz prin care au trecut cei de la BBC odată
Investigațiile asupra manipulării emisiilor se extind și în tabăra Dacia, dar și la alte branduri de pe piața auto
În luna septembrie a acestui an, mai precis pe data de 18, aflam despre una dintre cele mai mari probleme
Stațiile de încărcare pentru mașinile electrice devin realitate și în Romania; BMW a lansat cea mai puternică stație în București
Staţia de încărcare din capitală a fost dezvoltată de către BMW în parteneriat cu Băneasa Business & Technology Park şi
Automobilele înmatriculate în Bulgaria ar putea circula maxim 3 luni în România
Pe străzi ne întâlnim mai mereu cu automobile înmatriculate în Bulgaria, o metodă pe care publicul român pare a o

