Volvo promite securitate perfectă pe automobilele sale până în 2020: “Nimeni nu va mai fi ucis într-un Volvo!”
Brandul de automobile Volvo era deja asociat cu cea mai bună siguranţă la volan, dar suedezii vor mai mult de atât şi promit că “până în 2020 nimeni nu va mai fi ucis sau rănit serios într-un automobil nou Volvo sau SUV”.
Evident, promisiunea Volvo devine nulă atunci când o persoană vrea să îşi facă rău sau să facă rău altora, dar nu luăm asta în calcul. Vehiculele fără fatalităţi nu sunt chiar o noutate, existând spre exemplu modelul Volvo XC90, care a înregistrat zero decese în automobil între 2009 şi 2012, cel puţin în SUA. Nu avem şi statistici după 2012 din păcate.
Deşi ne referim la Volvo ca brand suedez, compania e deţinută de către chinezii de la Zhejiang Geely Holding Group, care aprobă abordarea axată pe siguranţă. Odată cu evoluţia tehnologiilor de şofat autonom, va fi doar o chestiune de timp până ce un computer va lua deciziile vitale pentru a ne salva viaţa. Chiar şi în modul de condus automat, sistemele de bord vor rula în fundal, gata să preia controlul şi să evite pericolul.
Mă gândesc la numărul foarte mare de accidente provocate pentru că şoferul a făcut infarct sau a avut altă problemă de sănătate la volan, ceva imposibil de prezis sau de anticipat. Între timp Volvo oferă control adaptiv al navigării, cu radar şi senzori ce detectează vehiculele din jur, auto asistare la schimbarea benzii şi sisteme de evitare a coliziunilor.
Camere cu viziune nocturnă vor ajuta la evitarea pietonilor, dar şi a animalelor mari. Să fie totuşi automobilul fără fatalităţi o utopie?
via fox40.com
Trotinetă electrică Airwheel la 58% reducere! (link de afiliat).
Articole similare
Volvo promite lansarea comercială a unui vehicul complet electric până în 2019
Dacă pentru unele companii, scandalul #dieselgate are urmări negative, pentru alte nume din industrie această problemă pare a le deschide
Volvo S90 și V90 sunt lansate oficial în România; automobile din clasa premium cu design și dotări de ultimă oră
În cadrul unui eveniment marca Volvo desfășurat chiar ieri în București, compania suedeză a anunțat lansarea comercială a modelelor S90
Volvo lansează o modalitate de control a automobilelor sale prin intermediul brăţării Microsoft Band 2 (Video)
Am auzit de comenzi date automobilului de pe smartphone, dar cu smartwatchurile cum rămâne? Ştim că purtabilele au fost la
Volvo pregateste un S80 upgradat pentru Salonul Auto de la Geneva
In mijlocul problemelor financiare si scandalului de la Volvo, producatorul suedez de automobile a anuntat ca va prezenta noi modele
Automobilele de top de la Volvo vor veni cu Skype integrat, dar şi Cortana pe viitor
Integrarea lui Siri pe automobile, în zona consolei nu mai surprinde pe nimeni, dar iată că şi produsele rivale îşi
Volvo şi Ericsson au dezvoltat o tehnologie care vă permite să vedeţi seriale în maşină, chiar şi fără semnal
Aparent cei de la Volvo consideră că e o idee bună să priveşti filme şi seriale în automobile, de aceea
-
Innoxius

