Vettel a stabilit un record de varsta in Formula 1: cel mai tanar castigator al unui Grand Prix

In acest weekend am asistat la stabilirea unui record in Formula 1, caci Sebastian Vettel a devenit ce mai tanar castigator al unui Grand Prix, cel al Italiei in acest caz. Ploioasa cursa de la Monza a fost incheiata cu tanarul pilot pe primul loc, urmat la 12.5 secunde de Heikki Kovalainen si Robert Kubica, de la BMW Sauber.

Primul care l-a felicitat pe Vettel pentru performanta atinsa la doar 21 de ani a fost Fernando Alonso, care a terminat pe locul 4 si detinea pana acum recordul de cel mai tanar castigator al unei curse F1. Nick Heidfeld, Felipe Massa, Lewis Hamilton si Mark Webber au terminat in puncte in aceasta cursa a premierelor.

Vettel a implinit 21 de ani in data de 3 iulie si s-a dovedit a fi un pilot promitator, inca de cand a intrat in lumea Formulei 1, ca inlocuitor al lui Kubica, dupa accidentul acestuia in Canada. Tanarul nu a facut doar o cursa reusita in acest an la Monza, ci una perfecta, conducand plutonul de la start, in pole position si pana la final, fara prea mari emotii.

Dupa aceasta cursa, Ferrari este pe primul loc in clasamentul constructorilor cu 131 de puncte, urmati de McLaren cu 129 si BMW Sauber cu 117. Urmatoarele 3 curse vor avea loc in Asia, debutand la finalul lunii cu o alta premiera: prima cursa de noapte din Formula 1, in Singapore.