Un Lamborghini Huracan face o cascadorie pe 2 roţi, ridicându-se în viteză peste un morman de pietriş (Video)

Probabil vă imaginaţi că o aventură offroad e cel mai bine servită cu un Subaru sau un Citroen pregătit de rally. Ei bine nu în cazul magnatului Tony Quinn, care şi-a scos un Lamborghini Huracan din colecţie la plimbare în cadrul Targa Tasmania Rally.

Nu a fost o plimbare obişnuită, căci Tony, deţinător al unei afaceri uriaşe cu mâncare pentru animale de companie a decis să facă şi o cascadorie. El afirmă că a fost voluntară, deşi putea la fel de bine să fie un accident. Pilotul a decis să “scurtcircuiteze” un viraj, trecând peste un morman de pietriş şi nisip în viteză, lucru care a ridicat maşina pe 2 roţi.

Supermaşina cu motor V10 putea avea daune serioase la zona de dedesubt, dar a continuat fără probleme cursa. Tony a fost aparent frustrat de toate modelele Subaru sau Mitsubishi care făceau giumbuşlucuri pe circuit şi a vrut să le dea replica. Cursa Targa Tasmania aduce în fiecare an zeci de automobile din toate categoriile pe pistă, iar Tony Quinn a câştigat competiţia în 2009 şi 2011 folosind un Nissan GT-R atunci.

În acest moment magnatul se afla pe poziţia a treia la finalul zilei 3 de competiţie. Totul se încheie pe 16 aprilie.