Cupa Logan la Bucharest City Challenge 2008: Roxana Ciuhulescu “lovita”

In ultima zi a evenimentului Bucharest City Challenge 2008, vedeta trustului PRO, Roxana Ciuhulescu a lovit un zid de protectie, in cadrul ultimei probe. Desi acest incident a determinat aparitia steagului rosu, cursa nu a fost foarte palpitanta, primele 3 locuri aratand la final exact ca si plasarea pilotilor la start.

Locul intai a fost adjudecat de Andrei Tentean, urmat de Miki Willebrands si Bogdan Nastase. A existat si o gafa, care a asociat numele olandezului de pe locul 2 cu steagul Romaniei, probabil din cauza abundentei de piloti romani inscrisi in cursa. Nici cursa de Formula 3 Britanica de azi nu au fost lipsite de incidente, specifice acestei probe.

Astfel, in cele 30 de minute ale cursei, 5 accidente au avut loc, determinand abandonuri ale pilotilor. Marele castigator a fost Jaime Alguersuari, care a inregistrat un timp de 30:43:123 pe cele 20 de tururi. In cursa FIA GT, Corvette a invis Maserati, respectiv Phoenix Carsport s-a impus in fata celor de la Vitaphone Racing Team. Maserati-urile nu ar fi urcat pe pozitiile 2 si 3 ale podiumului, daca nu ar fi existat accidentul lui Fabrizio Gollin, de pe unul dintre Corvette-urile aflate in fata.