Niklas Ajo termină fantastic cursa de Moto3, evitând accidentul şi rulând pe genunchi (Video)

Toate ştirile sportive din ultimele zile au fost împânzite cu păţania lui Niklas Ajo, pilot de Moto GP în clasa Moto 3, care a evitat o ciocnire cu zidul în ultima clipă. Ce a urmat apoi e de generic.

Tânărul pilot ar fi terminat cursa pe locul 8, dar din cauza problemei dinspre final a încheiat-o pe locul 17. Cu câteva zeci de metri până la linia de sosire pilotul de 20 de ani a pierdut controlul motocicletei sale la penultimul viraj şi era să fie aruncat pe pistă. El şi-a ţinut mâinile pe ghidon şi picioarele pe asfalt, strunind bestia încât să nu intre în zid.

Apoi a continuat ultimii metri ai cursei în genunchi, rulând astfel şi peste linia de sosire şi stârnind aplauze. Practic toate cascadoria s-a bazat mai mult pe un picior, al doilea fiind doar târât în spate. Nu e prima oară când Ajo are parte de celebritate. În 2012 el a fost suspendat după ce l-a lovit în casca pe pilotul spaniol Adrian Martin după o ciocnire la Grand Prix-ul Cehiei.