Hamilton penalizat dupa victorie, acum pe locul 3

Lewis Hamilton a fost retrogradat de pe primul loc al Grand Prix-ului Belgian pana pe locul 3, dupa ce a fost penalizat pentru felul incorect in care a castigat duelul cu Kimi Raikkonen. Campionul mondial en titre a condus mai toata cursa, dupa ce Hamilton a avut un start nu prea reusit, desi se afla in pole position.

Ploaia care cazuse cu 2 ore inainte de startul cursei a revenit catre finalul acesteia, permitand pilotului McLaren sa isi creasca avantajul fata de urmaritori. Hamilton a preluat controlul, depasindu-l pe Raikkonen in acul de par La Source, cu doar 2 tururi inainte de final. Apoi, din cauza ploii, ambii piloti au avut probleme cu masinile, dar s-au mentinut pe pista.

Totusi, Raikkonen a preluat din nou conducerea, dar s-a izbit de un perete de protectie in virajul Blanchimont, Hamilton folosindu-se de ocazie pentru a urca pe primul loc, in acelasi timp abordand cu viteza scazuta putinul ramas din cursa. Totusi, oficialii Grand Prix-ului au observat ca Hamilton a taiat o sicana, inainte de a-l depasi pe Raikkonen, incalcand regulile Formula 1 si fiind penalizat.

La 2 ore si jumatate dupa terminarea cursei, britanicul a fost penalizat cu 25 de secunde, bucuria obtinerii victoriei durand foarte putin. Astfel, Felipe Massa si-a adjudecat primul loc, Nick Heidfeld a urcat de pe locul 3 pe 2, iar Hamilton trebuie sa se multumeasca cu ultimul loc al podiumului. Alonso urmeaza, pe 4, apoi Sebastian Vettel pe 5 si Kubica pe 6.