Fernando Alonso a castigat Grand Prix-ul de la Monaco

Fernando Alonso, de doua ori campion mondial, a castigat Marele Premiu de la Monaco, duminica, depasindu-i pe colegul sau de echipa, Lewis Hamilton si pe Felipe Massa, de la Ferrari. Spaniolul a terminat cu 4.095 secunde in fata lui Hamilton si cu 1:109.114 in fata lui Massa, dupa 78 de tururi de pista pe circuitul stradal de 3.34 kilometri.

Aceasta a fost cea de-a saptesprezecea victorie a lui Alonso si a doua din acest sezon, iar pentru McLaren cursa de la Monaco a fost victoria cu numarul 150 in Formula 1. Alonso si Hamilton impart locul 1 in clasamentul pilotilor F1, ambii cu 38 de puncte, cu 5 mai mult decat Massa. Desi Hamilton nu a castigat inca nicio cursa, britanicul a obtinut puncte terminand pe podium in 5 curse consecutive. Alonso a castigat si in urma cu un an acest Grand Prix, plecand din pole position, spaniolul plecand de pe prima pozitie a grilei de start si in cursa de duminica.

Campionul mondial en-titre a pornit cursa in forta, cu Hamilton in spatele sau si Massa pe pozitia a treia. Dupa 10 tururi, Alonso era deja cu 4 secunde in fata coechipierului sau si cu inca 3 secunde in fata lui Massa, iar dupa doar 20 de tururi, Hamilton si Alonso au inceput sa-i depaseasca pe ceilalti piloti cu un tur. Distanta dintre cele 2 McLaren-uri a fost de 5 secunde pana la jumatatea cursei, crescand apoi la 10.8 secunde, in timp ce Massa era la 36 de secunde in spate.

Dupa 2 curse in Europa, urmeaza Marele Premiu al Canadei, pe data de 10 iunie, urmat de cel al Statelor Unite.