Cursa dramatica de Formula 1 la Montreal

Lewis Hamilton, pilotul celor de la McLaren a obtinut prima sa victorie in Canada, intr-o cursa dramatica marcata de interventia safety car-urilor de nu mai putin de 4 ori si de accidentul spectaculos ce l-a implicat pe Robert Kubica, pe care-l puteti vedea in clipul urmator:

Totul a mers perfect pentru Hamilton si prost pentru Fernando Alonso, inca de la inceputul cursei, iar cei doi au fost la un pas de a se ciocni pentru a doua oara in trei curse. Pe durata cursei, Hamilton si-a pastrat primul loc, in timp ce Alonso, avand probleme cu franele a fost depasit chiar si de Takuma Sato, pilot care a exploatat diversele incidente de pe pista pentru a ajunge pe locul 6. Primul Safety Car a intrat pe pista atunci cand Adrian Sutil, de la Spyker s-a ciocnit cu un parapet in turul 22, cel in care Hamilton a intrat pentru prima oara la boxe. Alonso si Nico Rosberg au intrat de asemenea la boxe, in turul 23, dar au facut acest lucru inainte de a fi permise pit stopurile, fiind penalizati.

Imediat dupa curatarea resturilor de pe circuit, Kubica a avut un accident teribil, in acul de par din turul 27, masina sa lovind zidul exterior si rostogolindu-se apoi pana la intrarea in acul de par. Polonezul a scapat ca prin minune, doar cu piciorul rupt si era constient cand a fost scos dintre resturile monopostului sau. De data aceasta Safety Car-ul a fost prezent pana in turul 32, iar Hamilton a continuat sa conduca, in fata lui Heidfeld. Cea de-a treia interventie a Safety Car-ului a fost necesara cand Christijan Albers si-a pierdut eleronul frontal, din cauza unei iesiri in décor. Exact cand lucrurile pareau a se fi linistit, Tonio Liuzzi si-a lovit monopostul de un parapet, dand din nou de lucru Safety Car-ului.

Nici ceilalti piloti nu au avut o cursa linistita: Rubens Barichello a ajuns de pe locul 3, dupa ultima intrare a Safety Car-ului pe locul 11, Trulli a avut un accident dupa ultima sa oprire la boxe, David Coulthard a avut din nou probleme la cutia de viteze, Scott Speed s-a retras dupa ce s-a ciocnit cu Wurz, iar Jenson Button nici macar nu a participat la cursa, deoarece monopostul sau nu a putut fi pornit la start. Dupa aceasta cursa haotica, Hamilton se afla pe primul loc in ierarhia pilotilor de Formula 1 in acest campionat, la 8 puncte distanta de Alonso si 15 puncte fata de Massa. La constructori, McLaren s-a distantat de Ferrari la 28 de puncte.