Button ajunge la 3 victorii in 4 curse, cu un triumf in Bahrain

Jenson Button a adus din nou puncte pentru Brawn si a obtinut al treilea triumf in 4 curse, castigand Marele Premiu al Bahrainului, care l-a adus la un total de 31 de puncte. Inainte de cursa, britanicul ar fi afirmat ca dominatia celor de la Brawn era amenintata, dar problema a fost partial rezolvata la start, cand Sebastian Vettel, de la Red Bull a pierdut duelul cu Lewis Hamilton, de la McLaren.

Practic, Button a trebuit doar sa astepte ca pilotii Toyota sa isi faca opririle (Glock, care conducea cursa, in turul 11 si apoi Trulli in turul 12). Apoi Jenson a mai pierdut sefia cursei o data, in turul 15, dupa propriul pit stop, recastigand-o in turul 22 cand Vettel si Kimi Raikkonen au intrat si ei la boxe.

Povestea s-a repetat din nou, in turul 37, cand Button a efectuat a doua oprire, iar Vettel a preluat conducerea timp de 3 tururi. Nu pentru mult timp, caci Button l-a depasit cu mare usurinta, iar Vettel a trebuit sa se lupte cu Trulli pana la finalul cursei. Desi Toyota pornise cu ambele masini din pozitii fruntase la debutul cursei, ei au trebuit sa se multumeasca doar cu un loc pe podium, planurile fiind stricate de Red Bull si Brawn.

Hamilton a terminat pe 4, poate si din cauza faptului ca a folosit sistemul KERS, ajutand echipa McLaren sa mai adune puncte. Rubens Barrichello a avut o zi plina de suisuri si coborasuri, in al doilea monopost Brawn, facand 3 opriri la boxe si terminand pe locul 5, in fata lui Raikkonen, care aduce de altfel si primele puncte pentru Ferrari in acest sezon.

Fernando Alonso a terminat cursa pe 8, luptandu-se pentru puncte cu Nico Rosberg, care si-a pierdut pozitia din cauza opririi la boxe. Felipe Massa a avut o dupa amiaza ghinionista, dupa o oprire in plus la standuri, el terminand pe locul 14. In fata sa s-au aflat Nelson Piquet, care a condus destul de bine pentru Renault, Mark Webber, Heikki Kovalainen si Sebastien Bourdais.

Urmatorii piloti care au terminat cursa au fost Giancarlo Fisichella, care a avut un mic incident cu un Ferrari, colegul sau de echipa Adrian Sutil, Sebastien Buemi, de la Toro Rosso si Robert Kubica plus Nick Heidfeld, de la BMW Sauber. Kazuki Nakajima de la Williams a fost singurul pilot care s-a retras, dupa o ciocnire cu Kubica.

Button conduce acum clasamentul pilotilor cu 31 de puncte, urmat de Barrichello cu 19, Vettel cu 18, Trulli cu 14.5 si Glock cu 12. In clasamentul constructorilor, Brawn are 50 de puncte, Red Bull are 27.5, iar Toyota 26.5.