Alonso castiga Marele Premiu al Japoniei, 2 victorii consecutive pentru spaniol

Nimeni nu se astepta ca Fernando Alonso sa castige in Singapore, iar posibilitatea ca acest lucru sa se intample si la Fuji era extrem de scazuta. E drept ca spaniolul a profitat de un debut haotic al cursei, intrecandu-l pe Robert Kubica, fostul conducator al cursei, la primul pit stop.

In vreme ce Renault a avut motive de bucurie, nu putem spune acelasi lucru si despre McLaren, Lewis Hamilton fiind penalizat pentru o manevra care il adusese in fruntea plutonului de piloti. Totusi, manevra pilotului britanic l-a scos pe Kimi Raikkonen, de la Ferrari din cursa in primul viraj, iar Hamilton a avut probleme si cu Felipe Massa, in urma unui incident si cu acesta.

Britanicul a terminat pe locul 12, fara a aduce puncte celor de la McLaren, in vreme ce Massa a fost penalizat pentru felul in care l-a impins pe Hamilton in turul 2. Totusi, pilotul celor de la Ferrari a reusit sa termine pe locul 8, reducandu-se astfel handicapul fata de Lewis Hamilton in clasament, de la 7 la 6 puncte. Au ramas doar 2 curse, iar britanicul are 84 de puncte, in vreme ce brazilianul Massa are 78.

In urma unei curse agresive, Kubica de la BMW a obtinut locul 2 si 8 puncte, polonezul ajungand la un total de 72, in vreme ce Raikkonen si-a adjudecat locul 3, aducandu-i pe cei de la Ferrari din nou pe primul loc in clasamentul constructorilor. In haosul debutului cursei, Hamilton si Raikkonen s-au duelat, cauzand incidente, in vreme ce Kubica s-a strecurat in fata lui Alonso, temporar pe primul loc.

Apoi a urmat ciocnirea lui Timo Glock de la Toyota si iesirea sa din cursa, in vreme ce Kazuki Nakajima de la Williams a intrat in spatele lui David Coulthard de la Red Bull. Scotianul si-a accidentat grav monopostul, in vreme ce pilotul japonez a terminat cursa pe ultimul loc dupa reparatii serioase la boxe.

Heikki Kovalainen a ocupat pozitia a treia pentru scurt timp, dar cursa sa a fost incheiata de probleme mecanice. Kubica a fost liderul cursei pana la primul sau pit stop din turul 17, cand Alonso a trecut in fata pentru doar un tur. Jarno Trulli a avut momentul sau de glorie, conducand cursa, pana la pit stop, cand a cedat pozitia lui Sebastian Bourdais, care a avut aceeasi soarta, lasandu-l pe Nelson Piquet in frunte pana in turul 28.

Apoi Alonso a revenit in frunte, lasandu-i pe Kubica si Raikkonen sa se dueleze in spatele sau pana la final, urmati de Piquet, care a terminat pe locul 4. Trulli l-a urmat, pe locul 5, in fata lui Bourdais, care avusese un incident cu Massa la iesirea de la boxe.